Balistik Ürün Nedir?

Balistik Yelek, Çelik Yelek, Kurşun Geçirmez Yelek, Balistik Plaka veya Kurşun Geçirmez Balistik Plaka tanımını yapmadan önce tüm bu ürünlerin imal edilebilmesi için gerekli Balistik bilimi nedir birkaç cümle ile bahsetmek istiyorum.

Balistik kelimesi Türkçemize terminolojimize Fransızca “Balistique” sözcüğünden geçmiş olup, barut gazının basıncı ile bir ateşli silahın namlu adı verilen bölümünden ileriye doğru fırlayan mermi çekirdeğinin hedefe varıncaya kadar havadaki seyrini inceleyen bilim dalına balistik denir. İç Balistik, Ara Balistik, Dış Balistik, Hedef Balistiği ve Yara balistiği olmak üzere Balistik bilimi beş alt bilim dalına ayrılmaktadır. (Bu beş alt bilim dalını önümüzde ki günlerde ayrı makale konusu olarak sizlerle paylaşmaya çalışacağım).

Gelelim konumuza, namludan fırlatılan mermi çekirdeğinin özellikle canlı hedeflere isabet ettiğinde etkisini yok etmek, kullanıcının vücut bütünlüğünü korumak ve ayrıca yine patlama sonrasında şarapnellerden korumak amacıyla  “Balistik Yelek”, “Çelik Yelek”, “Kurşun Geçirmez Yelek”, “Balistik Plaka”  yada “Kurşun Geçirmez Balistik Plaka” olarak adlandırılan ürünler Kazimierz Żegleń ve Jan Szczepanik adlı iki Polonyalı tarafından ilk olarak 1901 yılında icat edilmiştir.

Balistik ürünlerde iki tür kumaş vardır.

  1. Kevlar (Paraaramid) : Yüksek çekilme, esneme gerilimine mukavim liflerden mamül ipliksi yapıdadır. Bu özelliği nedeniyle dokunabilir ve kumaş haline getirilebilir ve neticesinde kesilebilir ve dikilebilir. Aynı ağırlıktaki ve kütledeki çelikten 5 kat daha dayanıklıdır.  Bir diğer adı da Paraaramid kumaştır.
  2. Yüksek Moleküler Yoğunluklu Polietilen : Kevlar – Paraaramid kumaşa alternatif olarak geliştirilmiş, aşınma dayanıklılığı oldukça fazladır.  – (eksi) 260°C ile + (artı) 80°C arası sıcaklık dayanıklılığına sahip yüksek teknoloji ürünü bir kumaştır.  Yüksek dereceli çarpma – çarpışma mukavemeti oldukça fazladır.Balistik Yeleklerden Kevlar – paraaramidden üretilenleri kevlar’dan dokunmuş kumaşların üst üste dikilerek yada yapıştırılması ile imal edilir. Kumaşın dokusundaki yüksek gerilime dayanıklı lifler kurşunu tutabilmektedir. Ancak liflerin ezilme dayanıklılığı yoktur. Bu nedenledir ki kevlardan yapılmış balistik yeleğin kurşunu geçirmemesi için kevlarin yani yeleğin esnemesi gerekmektedir. İşte bu duruma binaen insan vücudunda kevlardan üretilmiş yelek kurşunu geçirmezken, sert bir madde üzerine gerilen aynı kevlar yelek kurşunu geçirir.

İthalatını yaptığımız Balistik Ürünlerin tamamı en son teknoloji kullanılarak üretilip Özel Kuvvetler, Özel Harekat başta olmak üzere tüm askeri birlikler, polis ve jandarma teşkilatımız başta olmak üzere Özel güvenlik ve bankaların para nakli yapan personelinin kullanımına sunulmaktadır.

İthalatını gerçekleştirdiğimiz tüm Balistik Yeleklerimiz NIJ (National Instute of Justice) 0101.04 ve NIJ 0101.06 standartlarına uygun ve Uluslararası Hakem Laboratuvar konumunda olan HP White Laboratuvar testlerinden geçmiş tamamı sertifikalı olup istenilen özelliklerde üretilebilen yeleklerdir. Son kullanıcının talepleri, hazırlanan – istenilen teknik şartnameler doğrultusunda Balistik yeleklere yine balistik koruyucu boyun, gırtlak, omuz, üst kol ve kasık koruma aksesuarları ve yine kılıf üzerine taşıyıcı cepler (silah, şarjör, telsiz vb.) ile eklenebilmektedir.

Balistik Yeleklerimizin tamamı IIIA koruma seviyesinde olup, Balistik yelek dış kılıflarının ön ve arka yüzeyleri üzerinde bulunan ceplere Balistik Plaka ilave edilerek Balistik Yelek  III ya da IV koruma seviyelerine yükseltilebilmektedir. Balistik Plakaların Stand Alone modelimiz Yelek IIIA koruması olmaksızın da tek başına III ve IV seviyelerinde koruma sağlamaktadır. (by hakanliman)

Comments are closed.

Translate »