HANGİ BALİSTİK YELEK/PLAKA ALMALIYIM?

NIJ (NATIONAL INSTITUTE OF JUSTICE) SEVİYELERİ – ABD ULUSAL ADALET ENSTİTÜSÜ

NIJ Balistik (Kurşun Geçirmez Yelek, Kurşun Geçirmez Kask, Kurşun Geçirmez Plaka, Çelik Yelek, Miğfer) Seviye Koruması (Seviye IIA, Seviye II, Seviye IIIA, Seviye III ve Seviye IV)

Balistik yelek, balistik kask, balistik plaka, kurşun geçirmez yelek, kurşun geçirmez kask, kurşun geçirmez plaka veya çelik yelek olarak da adlandırılan vücut zırhı, binlerce insanın hayatını kurtaran kritik bir güvenlik ekipmanıdır. Bununla birlikte, genellikle birçok insan kendileri için hangi seçeneğin/seviyenin doğru olduğuna karar vermekte zorlanır.

Kullanıcının ihtiyaçlarına hangi seviyenin en uygun olduğunu belirlemede birkaç temel faktör vardır;

  • tehdit seviyesi – görev,
  • konfor,
  • hareketlilik,
  • gizleme yeteneği,
  • maliyet,

Tehdit seviyesi veya koruma seviyesi, balistik yelek, balistik kask, balistik plaka, kurşun geçirmez yelek, kurşun geçirmez kask, kurşun geçirmez plaka veya çelik yelek vücut zırhını seçerken tipik olarak en büyük faktör ve aynı zamanda anlaşılması en zor olan yöndür.

ABD Ulusal Adalet Enstitüsü (NIJ), kullanıcıların balistik vücut zırhlarının kendilerini nelere karşı koruyacağını bilmelerini sağlamak için vücut zırhı için minimum performans standartları oluşturarak NIJ, balistik vücut zırhını 5 farklı tehdit seviyesinde sınıflandırır:

Belirtilen mermileri, belirtilen hızlarda durdurma kabiliyetlerine göre bunlar Seviye IIA, Seviye II, Seviye IIIA, Seviye III ve Seviye IV olarak standartlaştırılmışlardır. Ve mevcut standart NIJ 0101.06’dır. Ayrıca, yüksek olan bir seviyenin genellikle daha güçlü mermilere karşı koruma anlamına gelmesine karşın, ağırlık veya bir ve birden fazla mermi çekirdeğini durdurma gibi diğer faktörleri göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bu nedenle, en yüksek seviye olanı değil, duruma uygun olan vücut zırhını seçmeniz önerilir.

NIJ Seviye IIA balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yelek

NIJ Seviye IIA balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yelek vücut zırhı tipik olarak yumuşak kurşun geçirmez yelek, çelik yelek vücut zırhıdır, yani yüksek mukavemetli dokuma elyaf katmanlarından oluşur. Bu liflerin yaygın türleri Kevlar, Twaron ve Goldflex gibi aramid lifler veya Spectra ve Dyneema gibi Polietilen liflerdir. Seviye IIA, saniyede ~ 1165 fit (ft/s) hızda .9×19 mm. çap ve tipinde FMJ (Full Metal Jacket) mermi çekirdeğini ve 1065 ft/s’de .40 kalibre S&W FMJ mermi çekirdeğini durdurmak için tasarlanmıştır. Genellikle yumuşak vücut zırhlı balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yeleklerde bulunan Seviye IIA, en hafif, en esnek, en rahat ve gizlemesi en kolay olanıdır.

NIJ Seviye II balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yelek  

Seviye IIA’nın bir üst seviyesi olup piyasada en yaygın olarak talep edilen yumuşak vücut zırhlı balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yelek Seviye II’dir. Seviye II, ~ 1245 ft/s hızında 9×19 mm. çap ve tipinde FMJ (Full Metal Jacket) mermi çekirdeğini ve ~ 1.430 ft/s hızda .357 kalibre Magnum JSP (Ceketli Yumuşak Nokta) mermi çekirdeğinden korumak için tasarlanmıştır. IIA gibi, Seviye II vücut zırhı da tipik olarak çok hafiftir, rahattır ve gizlenmesi kolaydır ve ayrıca künt kuvvet travmasına karşı önemli ölçüde daha fazla koruma sağlar (plakaya veya yeleğe vuran merminin kinetik enerjisinin neden olduğu travma). Bu faktör nedeniyle en çok tercih edilen gizlenebilir vücut zırhı balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yelek Seviye II veya Seviye IIIA’dır ve Seviye IIA büyük ölçüde güncelliğini yitirmiştir.

NIJ Seviye IIIA balistik yelek, balistik kask, kurşun geçirmez yelek, kurşun geçirmez kask, çelik yelek

Seviye IIIA, ~ 1470 ft/s hızda hareket eden .357 kalibre Sig FMJ FN (Düz Burun) mermi çekirdeklerini ve 1430 ft/s hızda .44 kalibre Magnum SJHP (Yarı Ceketli oyuk uç) mermi çekirdeklerini durdurmak için tasarlanmıştır. Seviye IIA ve Seviye II gibi Seviye IIIA da en yaygın kullanılan, tercih edilen yumuşak balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yelek zırhıdır. NIJ IIIA Soft (yumuşak) balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yelekte son noktadır. Bundan sonraki seviyeler NIJ III ve NIJ IV seviyeleri balistik kurşun geçirmez plakalar ile sağlanmaktadır. [ICW (balistik yelek + plaka) veya Stand alone (tek başına plaka soft yumuşak balistik yelek olmaksızın sadece taşıyıcı yeleğe (balistik koruma özelliği olmayan) takılarakta koruma sağlar]

NIJ Seviye III balistik plaka, kurşun geçirmez plaka, çelik plaka

III. Seviye ile artık yumuşak vücut zırhlı balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yeleklerin, kurşun geçirmez kaskların dünyasından balistik plaka, kurşun geçirmez plaka seviyeleri dünyasına geçiyoruz. Balistik gövde zırh kurşun geçirmez plakalarına ayrıca tüfek plakaları veya sert zırh plakaları da denir.

Seviye III tüfek plakaları, genellikle avcılıkta kullanılan 308 Winchester mermi çekirdeğine çok benzeyen ~ 2780 ft/s’lik bir hızda 7.62x51mm NATO FMJ’nin (ABD Askeri envanter M80) 6 adet ve aralıklı atışları durdurmak için tasarlanmıştır.

Bazı üreticiler (kendimiz dahil), seviye III+ olarak adlandırılan sert zırhlı tüfek plakaları da sunar. NIJ, seviye III+ derecesini tanımasa da, bu plakalar tipik olarak aynı mühimmatları daha yüksek hızlarda durdurduklarını veya NIJ tehdit seviyesi III’ten M855 ve M193 gibi ek tehditleri belirtmek için + işaretine sahiptir.

Seviye III ve III + vücut zırh plakaları, tüfek plakasının ağırlığına ve malzemesine bağlı olarak çeşitli fiyat aralıklarında sunulabilir.

Bu seçeneklerden en ucuz ve en ağır olanı, plakanın boyutuna bağlı olarak 3.600 – 4000 gram arasında herhangi bir ağırlıkta olabilen tipik çelik gövde zırh plakalarıdır.

Polietilen veya seramikten yapılanlar gibi daha pahalı seçenekler, 1.350 gram ağırlığında olabilir.

Bize ait olan ve tüm testleri başarı ile geçen NIJ III seviye balistik plakamız, kurşun geçirmez plakamız yalnızca 1200 gram ağırlığındadır.

NIJ Seviye IV balistik plaka, kurşun geçirmez plaka, çelik plaka

Seviye IV balistik plakalar, kurşun geçirmez plakalar NIJ 0101.06 standartları kapsamında en yüksek puan alan en dayanıklı sert zırh plakalarıdır. Bu sert balistik plakalar, kurşun geçirmez plakalar, zırh delici (AP) bir mühimmata, mermi çekirdeğine karşı 1 vuruşu durduracak şekilde tasarlanmıştır. Bu eşsiz tüfek plakaları, kurşun geçirmez plakalar 2880 ft/s hızında giden 7.62MM zırh delici (AP) mermileri (.30-06 (7.62×63 mm) veya 30 a 6 olarak da bilinir) durdurmak için test edilir.

Seviye IV balistik plakalar, kurşun geçirmez plakalar, zırh delici mühimmatla yalnızca 1 atışı durdurmak için test edildiğinden (seviye III kurşun geçirmez plakalar 6 atışı durdurarak test edilir), seviye IV sert zırh plakasının her zaman seviye III sert zırh plakasından daha iyi olmadığını unutmayın.

NIJ sertifikasının yanı sıra, ABD Ordusu’nun askeri şartnamelere göre tasarlanmış plakalar içeren SAPI (Küçük Silah Koruyucu Ek) standartları gibi başka kurşun direnci standartları da vardır.

ABD ordusu, 2005 yılından sonra ESAPI (Gelişmiş SAPI) Programına geçti. Ağırlık ve maliyeti en aza indirirken ortak tehditleri durdurmak için tasarlanmış Özel Tehdit plakaları da vardır. Bu plakaların tipik örnekleri AK-47 ve AR-15 plakalardır.

Satın alırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus da, vücut zırh plakasının balistik plakanın, kurşun geçirmez plakanın Stand Alone (Bağımsız – Tek Başına yani balistik koruyucu yelek olmaksızın) özelliği olup olmadığıdır, yani belirtilen tehdit seviyesini karşılamak için herhangi bir ek zırh (yumuşak balistik koruyucu yeleğe ihtiyaç yoktur) gerektirmez; veya In-Conjunction With (ICW) – (ile birlikte – balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yelek ile birlikte kullanıldığına bu seviye koruma sağlar), yumuşak vücut zırhı yeleği ile birlikte kullanıldığında belirtilen tehdit seviyelerini karşılamak için tasarlanmışlardır.

Ne tür bir yumuşak vücut zırhı balistik yelek, kurşun geçirmez yelek, çelik yelek veya sert zırh balistik plakası, kurşun geçirmez plaka seçerseniz seçin, kurşun geçirmez yeleği bir plaka ile eşleştirmeniz her zaman önerilir. Bunun nedeni, kurşun geçirmez bir yelek veya tüfek plakası, merminin yeleğe veya plakaya girmesini engelleyebilse bile, plakaya / yeleğe ve ardından kullanıcının vücuduna aktarılan çok fazla kinetik enerji vardır. Travma plakaları ve yumuşak zırh destekleri, bu enerjinin çoğunu emmeye ve azaltmaya yardımcı olarak yaralanma potansiyelini azaltır.

Durumunuza uygun tehdit düzeyini belirlediğinizde, koruma, maliyet, rahatlık ve ağırlık arasındaki dengeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Uzun bir süre yelek giyiyorsanız, ağırlık, rahatlık ve hareketliliğin önemi inanılmaz derecede önemli bir husus haline gelir.

Sonuç olarak, potansiyel alıcılar ihtiyaçlarına uygun kriterleri belirlemelidir.

Ne tür mermilerle karşılaşacağınızı biliyorsanız, gereksiz hazırlık yapmazsınız.

Çoğu zaman insanlar giymeyecekleri çok ağır zırhlar satın alırlar veya takarlarsa hareketlerini ciddi şekilde sınırlarlar, bu da onları düşmanın olası saldırıları karşısında sıkıntıya sokar. (by hakanliman)

Comments are closed.

Translate »