Kurşun Geçirmez Cam

İlk bakışta, kurşun geçirmez cam herhangi bir pencere camıyla aynı gibi görünür ki ancak bu, benzerliğin son bulduğu noktadır. Sıradan bir cam parçası, bir mermi ile tuzla buz olur. Mermiye dayanıklı cam birkaç el ateş edilmeye dayanacak şekilde üretilir. Peki, bu camlara kurşungeçirmez olma yeteneğini ne verir?

Değişik üreticiler, çeşitli türlerde kurşungeçirmez camlar üretir ancak bu camlar, basit bir şekilde katmanlar haline getirilmiş polikarbonat (çoklu karbonat) malzemesinin sıradan camların arasında yerleştirilmesiyle yapılır. Bu işleme laminasyon adı verilir. Polikarbonat, sert ve şeffaf bir plastiktir. Kurşungeçirmez cam 7 mm ile 75 mm arası bir kalınlığa sahiptir. Kurşungeçirmez cama ateşlenen bir kurşun dış katmanı delecektir ancak katmanlar haline getirilmiş polikarbonat cam malzemesi merminin enerjisini soğurmaya ve son katmandan dışarı çıkmasına engel olur.

Söz konusu insan hayatı olunca koruma tedbirleri ve arge çalışmaları insan hayatını daha güvende tutabilmek adına her geçen gün artarak devam etmektedir. LimaDefence uluslarası çözüm ortaklarımız ile dünya normları ve standartları ile tamamen uyum içinde EN 1063, Stanag ve NIJ standartlarında kurşuna dayanıklı camlar ürettirmektedir.

Comments are closed.

Translate »