NIJ IV (SA) STAND ALONE ve NIJ IV (ICW) FARKI

Kurşun geçirmez plaka, balistik plaka, çelik plaka olarak da adlandırılan Kurşun Geçirmez Balistik Koruyucu plakaların özellikle NIJ IV SA ile NIJ IV ICW seviyesi arasında yaşanan kavram kargaşasına bu küçük yazımla açıklık getirmeye çalışacağım.

NIJ Standartları (NATIONAL INSTITUTE OF JUSTICE STANDARDS), Amerika Ulusal Adalet Enstitüsü uzun yıllar süren çalışmalar ve sahada yaşanan tecrübeler ile birlikte dünyada genel olarak kabul gören standartları belirleyerek üreticiler ve tüketiciler için bir kılavuz ortaya koymuştur. Tüm Kurşun Geçirmez Balistik Koruyucu Yelek, Balistik Yelek, Çelik Yelek, Kurşun Geçirmez Balistik Koruyucu Kask, Balistik Kask, Çelik Kask, Kurşun Geçirmez Balistik Koruyucu Plaka, Balistik Plaka, Çelik Plakalar bu uluslararası standartlarda üretilmesi halinde kabul görmektedirler.

NIJ IV Stand Alone (SA) (tek başına – yalnız) Kurşun Geçirmez Balistik Koruyucu Plakalar, Balistik Plakalar, Çelik Plakalar tek başına yani arkasında herhangi bir Balistik Kurşun Geçirmez koruyucu yumuşak panel – yelek olmadan zırh delici .30 kalibre (7,62 mm) AP (armor piercing – zırh delici çekirdek) M2 mühimmata karşı 15 metre mesafeden tek atış durdurabilmelidir.

Plaka test TNO laboratuvarı

Ve travma değeri 0.44 cm.’in altında olmalıdır. Yani üretilen Kurşun Geçirmez Balistik Koruyucu Plakalar, Balistik Plakalar, Çelik Plakaların mermi çekirdeğini durdurması ve aynı zamanda plaka üzerinde oluşan travma değerinin de 0.44 cm in altında olması gerekmektedir. Kurşun Geçirmez Balistik Koruyucu Plakalarda, Balistik Plakalarda, Çelik Plakalarda 0.44 cm.’ in üzerinde oluşan bir travma değeri, plaka mermi çekirdeğini durdurmuş olsa dahi başarılı olarak addedilemez, kullanılamaz, asla kullanılmamalıdır.

travma değeri 4.4 cm çok üstünde          travma değerini gösterir görsel

NIJ IV Stand Alone (SA) plakalar Balistik Kurşun Geçirmez Balistik Koruyucu Yelek, Çelik Yelek olarak tabir edilen yumuşak panel olmadan “carrier” “taşıyıcı” dediğimiz, genellikle dayanıklı cordura kumaştan imal edilen, önünde ve arkasında plaka taşıma cebi bulunan yelekler ile kullanılmaktadır. Balistik Kurşun Geçirmez Koruyucu yumuşak panele – yeleğe ihtiyaç duyulmadan sadece Balistik Plaka ile Zırh delici mühimmatı durdurabilmektedir.

"taşıyıcı yelek" balistik koruyucu özelliği bulunmamaktadır taşıyıcı yelek

NIJ IV (ICW) ingilizce “in conjunction with” harflerinin kısaltılması olup Türkçe “ile birlikte” anlamına gelmektedir. Yani yukarıda izahını yapmış olduğum Kurşun Geçirmez Plakalar, Balistik Plakalar, Çelik Plakaların, zırh delici .30 kalibre (7,62 mm) AP (armor piercing – zırh delici çekirdek) M2 mühimmata karşı 15 metre mesafeden tek atış yapıldığında Balistik Kurşun Geçirmez Yelek ile birlikte kullanılması zorunlu olan üretimidir. Bu plakalar, Balistik Koruyucu Yelek ile birlikte kullanıldığından gramaj olarak SA Balistik plakalara göre 400 – 600 gram daha hafiftir.

NIJ IV (ICW) plaka - Soft balistik koruyucu yelek ile birlikte koruma sağlar

NIJ IV (SA) Stand Alone Kurşun Geçirmez Plakalar, Balistik Plakalar, Çelik Plakalar Balistik Kurşun Geçirmez Soft Panel OLMADAN sadece taşıyıcı özelliğe sahip yelek ile kullanılabilirken,

NIJ IV (ICW) Kurşun Geçirmez Plakalar, Balistik Plakalar, Çelik Plakalar “Balistik Kurşun Geçirmez Soft Yelek” olmadan KULLANILAMAZ. (by hakanliman)

Leave A Comment

Translate »